Przezywanie, wyzwiska, niechciana ciąża - to problemy które poruszali uczestnicy projektu TEATR SPOŁECZNIE UŻYTECZNY w swoich przedstawieniach, które oglądaliśmy pod koniec lutego.
Dzieci i młodzież z Gminy Czermin brała udział w projekcie teatralnym już od października 2015r. Przygotowowanie przedstawienia to pracowity i ciekawy proces. Był warsztat tworzenia masek teatralnych, charakteryzacji i malowania kreatywnego. Odbyła się również wycieczka do Kaliskiego teatru im. Wojciecha Bogusławskiego i wizyta studyjna w tymże teatrze, a celem tej wyprawy było poznanie teatru od kuchni, nawiązanie kontaktu z profesjonalnymi aktorami i aktorkami.
Następnie młodzież poznała teachnki teatru społecznego m.in.Teatr Gazetowy, Teatr Obrazu i Teatr Forum. Owocem tej długiej i oryginalnej pracy było przygotowanie 3 spektakli teatralnych opartych o historie z życia wzięte. Młodzi byli twórcami przedstawień i wymyślili je w oparciu o problemy swoich równieśników. Zaprezentowali swoje pomysły wykorzystując wspomianą technikę Teatru Forum, czyli Teatru Życia. Teatr Życia to historie zainspirowane codziennością, to przedstawienia gdzie publiczność ma wpływ na przebieg i zakończenie spektaklu.
W każdym spektaklu dominował główny konflikt: w Czerminie i Żegocinie - przezywanie i trudne relacje z kolegami i koleżnkami. W Broniszewicach młodzież gimnazjalna poruszyła temat niechcianej ciąży oraz narkotyków.
W przedstawieniach brała udział niesamowita widownia, która wspólnie z niesamowitymi aktorami i aktorkami poszukiwała rozwiązań dla sytuacji. Wiele pomysłów, zaangażowanie dzieci, młodzieży i dorosłych pozwoliło znaleźć rozwiązania. Widzowie stali się Widzoaktorami, mogli wejść na scenę i teatralnie pokazać swoje pomysły na dany konflikt.
Projekt liczy prawie 60 uczestników – dzieci i młodzieży z Gminy Czermin. Do końca czerwca przygotują oni spotkania dla młodszych kolegów, koleżanek oraz dla grona pedagogicznego. Wiemy, że najlepszym sposobem nauki jest uczenie innych stąd nasz pomysł, by uczestnicy dzielili się zdobytym doświadczeniem z młodszymi oraz kadrą pedagogiczną. Ponadto nauczyciele i nauczycielki poznając tę metodę będą mogli wykorzystać ją w szkole po zakończeniu projektu.
Uchylamy też rąbka tajemnicy: by świętować tę wspólpracę uczestnicy projektu ponownie pojadą do teatru w Kaliszu i wspólnymi siłami przygotują wystawę fotograficzną podsumowującą projekt oraz wydają kalendarz.
Projekt dofinansowany jest przez Fundację PZU, w ramach programu „Z PZU po lekcjach” realizuje go Fundacja ANIMACJA z Pleszewa, Centrum Harmonia, Szkoła Podstawowa w Żegocinie, Zespół Szkół w Czerminie, Zespół Szkół w Broniszewicach i Gmina Czermin.
